Gå til sidens indhold
     

    Referat for møde i Aarhus Byråd, 9. december 2009

    Mødereferat

    Åben dagsorden

    1. Valg af borgmester

    Nicolai Wammen blev valgt.

    2. Valg af 1. og 2. viceborgmester for byrådet

    Rabih Azad-Ahmad blev valgt som 1. viceborgmester og Tatiana Hjorth Sørensen som 2. viceborgmester

    3. Valg af medlemmer til Magistraten samt udpegning af personlige suppleanter for magistratsmedlemmerne.

    Medlem: Suppleant:
    Nicolai Wammen
    Hans Halvorsen Tatiana Hjorth Sørensen
    Laura Hay Bünyamin Simsek
    Dorthe Laustsen Thomas Medom
    Marc Perera Christensen Anne Mette Villadsen
    Jacob Bundsgaard Johansen Kristian Würtz

    4. Valg af medlemmer til de 7 faste udvalg.

    Økonomiudvalget
    Lone Nielsen (A)
    Camilla Fabricius (A)
    Tatiana Sørensen (A)
    Kristian Würtz (A)
    Jan Ravn Christensen (F)
    Bünyamin Simsek (V)
    Niels Brøchner (C)

    Socialudvalget
    Tatiana Sørensen (A)
    Hüseyin Arac (A)
    Ango Winther (A)
    Lotte Cederskjold (A)
    Claus Thomasbjerg (F)
    Kate Runge (V)
    Jette Skive (O)

    Beskæftigelsesudvalget
    Kristian Würtz (A)
    Camilla Fabricius (A)
    Lotte Cederskjold (A)
    Claus Thomasbjerg (F)
    Jette Jensen (Ø)
    Gert Bjerregaard (V)
    Lars Skov (O)

    Teknisk Udvalg
    Ango Winther (A)
    Steen B Andersen (A)
    Kristian Würtz (A)
    Jan Ravn Christensen (F)
    Jette Jensen (Ø)
    Henrik Vestergaard (V)
    Niels Brøchner (C)

    Sundhed- og Omsorgsudvalget
    Hüseyin Arac (A)
    Peder Udengaard (A)
    Hanne Vinther (A)
    Thomas Medom (F)
    Kate Runge (V)
    Anne Mette Villadsen (C)
    Lars Skov (O)

    Kulturudvalget
    Aage Rais-Nordentoft (A)
    Steen B Andersen (A)
    Peder Udengaard (A)
    Claus Thomasbjerg (F)
    Rabih Azad-Ahmad (B)
    Henrik Vestergaard (V)
    Jette Skive (O)

    Børn- og Ungeudvalget
    Lone Nielsen (A)
    Hanne Vinther (A)
    Thomas Medom (F)
    Lone Norlander Smith (F)
    Rabih Azad-Ahmad (B)
    Jette Jensen (Ø)
    Bünyamin Simsek (V)
    Henrik Vestergaard (V)
    Anne Mette Villadsen (C)

    5. Valg af medlemmer til Havnebestyrelsen samt udpegning af suppleanter

    Nicolai Wammen (A)
    Thomas Medom (F)
    Gert Bjerregaard (V)

    Suppleanter
    Hüseyin Arac (A)
    Dorthe Laustsen (F)

    6. Valg af medlemmer til Udvalget for Børn og Unge (tvangsforanstaltninger) samt udpegning af personlige suppleanter.

    Aage Rais-Nordentoft (A) 1. Tatiana H. Sørensen (A)
    2. Lotte Cederskjold (A)


    Lone Norlander Smith (F) 1. Jan Ravn Christensen (F)
    2. Claus Thomasbjerg (F)

    Lars Skov (O) 1. Kate Runge (V)
    2. Anne Mette Villadsen (C)

    7. Valg af medlemmer til Udvalget for Besættelse af Udvalg m.m.

    Camilla Fabricius (A)
    Jan Ravn Christensen (F)
    Rabih Azad-Ahmad (B)
    Jette Jensen (Ø)
    Henrik Vestergaard (V)
    Marc Perera Christensen (C)
    Lars Skov (O)

    Kontakt

    Raadhuset

    Byrådssekretariatet

    Borgmesterens Afdeling

    Rådhuset vær. 280

    8000 Aarhus

    Telefon: 89 40 22 50

    E-mail: 

     

    Hør konstitueringsmødet fra 9. december igen

     
     

    Opdateret: 31.3.2015

    Afdeling: Borgmesterens Afdeling

    Send kommentar: Byrådssekretariatet

    Telefon: 89 40 22 50

     
     
     

    Tip en ven

    Her kan du tippe en ven om siden





    CAPTCHA
    Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code